Maďarsko-kazahšské stretnutie za účasti László Horvátha, čestného kazašského konzula

Za účeľom posilnenia východných diplomatických vzťahov, László Horváth, čestný kazašský konzul, vo štvrtok prijal kazašského ministra zahraničných vecí. Muktah Tileuberdi, pricestoval  na piatkové strategické  zasadnutie rady,  vytvorenej maďarsko-kazašskou vládou, aby  sa stretol aj so svojím maďarským kolegom, ministrom zahraničných vecí Petrom Szíjjártóom.

Na uskutočnenom recepcií maďarskú stranu zastupovali Mihály Varga, minister financií, Sándor F. Kovács a Sándor Fazekas, členovia parlamentu, András Baranyi, zástupca štátneho tajomníka zodpovedného pre rozvoj východných vzťahov a Mihály Gálosfai, maďarský velvyslanec v Kazachstane. V uvítacom príhovore pán Horváth nielen vyhodnotil doterajšie spoločné úspechy, ale silný dôraz kládol aj na výzvy v blízkej budúcnosti. Aj samotná recepcia sa niesla v duchu ďalšej spolupráce. Diskutovalo sa napríklad o obnove a revitalizácií prekladiska Záhony, ktoré má na starosti nedávno založené konzorcium Záhony Logistic a Ipari Övezet (CELIZ), podporované maďarskou vládou. Rozvoj prebieha pod záštitou MÁV-REC Kft. Táto investícia má predpripraviť realizáciu v európskom meradle strategicky dôležitého, inovatívneho, logistického, železničného a nákladného uzla, ktorý je dôležitým prvkom hodvábnej cesty podporovanej čínskym štátom, a má za cieľ zapojiť aj Maďarsko do rozvoja východno-západných ekonomických a obchodných trás. Na recepcií sa spomenula aj ešte užšia spolupráca medzi Kazachstanom a Maďarskom, keďže nákladná železničná trasa z Číny do Záhonyu vedie práve cez Kazachstan.

László Horváth, ako čestný kazašský konzul, už výšše 20 rokov pestuje maďarsko-kazašské obchodné, ekonomické a kultúrne vzťahy, počas ktorých dosiahol už významné výsledky v spolupráci daných krajín. O jeho diplomatickom úspechu svedčí aj skutočnosť, že počas jeho pôsobenia už pomohol mnohým maďarským firmám vstúpiť na kazašský trh, a takisto poskytol podporu kazašským firmám sa predstaviť v Maďarsku. Čestný konzul na podujatí zdôraznil, že jeho prioritou je posilnenie vzťahov medzi oboma krajinami.

Tlačové správy súvisiace s touto udalosťou nájdete na nasledujúcich odkazoch:

https://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/kazahsztan-zahonyra-figyel-3126394/

https://iho.hu/hirek/kazahsztannak-nem-kozombos-zahony

https://www.infokarcag.hu/hirek/olvas/kazahsztannak-nem-kozombos-zahony-2020-10-09-144653

Honorary consulate of Kazakhstan

CELIZ